Війна на вулиці, війна вдома. Майже тисяча дітей на Донеччині живе у неблагополучних родинах (фото, відео)

25.02.2017 в 10:32

Байдужість, пияцтво, аморальність, жорстокість «дарують» дітям ті, хто мав би стати найближчою людиною та надійною підтримкою. На Донеччині 581 сім’я опинилася у складних життєвих обставинах. Історії в них різні. Для когось – це результат власних дій, для когось – наслідки війни. Важливіше – в них виховується більше 960 дітей. Завдання поліції – аби малеча була у безпеці та мала нормальне дитинство, не дивлячись ні на що.

- Є така категорія сімей – неблагополучні, - розповідає т.в.о. начальника ювенальної превенції ГУНП в Донецькій області Катерина Шнейдер. - Це сім’ї, де батьки належним чином не доглядають за своїми дітьми. Діти знаходяться у таких кричущих ситуаціях, коли немає ані їжі, ані сезонного одягу, ані тепла. Немає простої любові батьків до дітей.

Весела Долина. «Нас було багато, але вже ні»

У невеличкому селі Весела Долина, що поблизу прифронтового Зайцевого, живе одна родина, яку знають всі сельчани. 41-річна Олена разом зі своїм співмешканцем виховує 9-річну Аню. Раніше у дівчинки було четверо братів та сестер. Сьогодні у будинку їх немає. Що з ними та де вони, Аня не знає.

Працівник соціальної служби розповідає: одна дитина загинула - згоріла у пічці. Аби врятувати інших діток, було прийнято рішення вилучити малечу з родини. Після відбуття покарання за злісне невиконання батьківських обов’язків жінка разом зі співмешканцем повернулася до села та продовжила жити, як ні в чому не бувало. Долею інших трьох своїх дітей не цікавилася та повернути їх не намагалася.

Чому до неї додому прийшли поліцейські, повністю не розуміє. Каже, мабуть, тому що потрібний ремонт.

Ані жінка, ані чоловік не працюють. Виживають на кошти, які дає держава, - дитячу допомогу для матері-одиначки. У будинку умови дійсно жахливі. Всюди бруд та безлад, стіни давно обсипалися, де-ні-де видніються шпалери. Найпростіший ремонт у будинку хотіли зробити, у прямому сенсі, всім селом. Але до своєї хати хазяйка нікого не пускає та допомагати не дозволяє.

Цього всього маленька Аня не помічає. Сьогодні вона навчається у 3-му класі. Свою маму вона любить та каже, що та її не ображає. Але про своїх братів та сестер пам’ятає.

- Нас багато було, але вже ні. Одна я залишилася тут. Інші – їх забрали. У мене була Аліна, Даша, Андрій, Паша – це мої сестри та брати, - розповідає дівчинка, показуючи місце, де вона робить уроки, - завалений стіл, до якого потрібно вхитритися підібрати стільця.

Поліцейських вона знає вже давно. Каже, вони приходять до школи та розповідають, що робити при обстрілі, куди ховатися. Її мрія – поїхати з Долини, бо тут сильно стріляють.

- Після того, як дитина вилучається з такої родини, поліція повідомляє про це до соціальних служб, які приходять до цієї сім’ї і вже на свій розсуд вирішують, повертати дитину до сім’ї, або клопотати про позбавлення батьківських прав. На жаль, дуже часто батьки не виправляються та продовжують вести аморальний спосіб життя, забуваючи про своїх кинутих дітей, - відзначає Катерина Шнейдер.

Авдіївка. При обстрілі – під ліжко

У результаті бойових дій на території Донецької області загинула 51 дитина, поранено - 146. Сьогодні під обстрілами на лінії розмежування живе 10 564 дитини.

В Авдіївці люди тиші не пам’ятають вже давно. В умовах, коли ледь не кожен день може виявитися останнім, живе близько 2 тисяч дітей. Серед них – дві родини, які тісняться в одній кімнатці. Всього тут живе 4 дорослих та 6 дітей віком від 11 місяців до 15 років.

У 4-річної Насті два брати та одна сестричка. Живуть разом з татом та мамою. Коли почалися сильні обстріли, до них зі «старої» Авдіївки приїхали родичі з двома хлопчиками – 5-річним Артемом та 8-річним Давидом.

Всі вони тісняться в одній кімнатці, яка заставлена двоярусними ліжками. Настя розповідає, коли починають сильно стріляти, вона ховається або під ліжко, або за невеличку перегородку. Це їхній єдиний захист.

Всього ж в Авдіївці знаходяться близько двох тисяч дітей. Сьогодні у місті, незважаючи на обстріли, активно працюють співробітники ювенальної превенції. Вони обходять кожну домівку, де живуть діти аби визначити, хто в яких умовах знаходиться, кому потрібна допомога.

Окрім того, поліцейські виявляють родини, які хочуть вивезти своїх дітей з обстрілюваного міста, але не мають такої можливості. На сьогодні з міста евакуйовані більше 100 дітей. Правоохоронці підтримують зв’язок з тими, хто залишається та відмовляється виїжджати з рідного міста.

Окрім того, аби підтримати цих дітей, які живуть на лінії розмежування під постійними обстрілами, очільник поліції Донеччини виступив ініціатором окремого законопроекту.

7 лютого Верховна Рада України прийняла Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо державної підтримки дітей, які постійно проживають в зоні проведення антитерористичної операції у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення. Він передбачає внесення змін до низки законодавчих актів щодо надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти дітям, які постійно проживають у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення. Відтепер діти, що мешкають на лінії вогню на підконтрольній Україні території, матимуть такі ж пільги, як і діти-переселенці.

Пріоритет – безпека дітей

За розпорядженням начальника ГУНП в Донецькій області В’ячеслава Аброськіна у 2017 році поліція Донеччини робить акцент на взаємодії з дітьми. Саме взаємодії, а не просто роботі. Коли поліцейський – не просто голова, що говорить, та страшний дядька, який карає. Коли поліцейський – людина, якій можна довіритися, та знати що вона не підведе.

Для цього за ініціативою генерала у школах регіону почали проводитися «Факультативи з поліцейським».

- Це не просто заняття з дітьми. Це безпосередній контакт з поліцейським, це заняття, яке розраховано на аудиторію не 30-40 чоловік, а 100 і більше. Запрошуються вузькопрофільні фахівці – кінологи, вибухотехніки, бійці поліції особливого призначення, які показують зброю, спецтехніку, розповідають цікаві випадки з власного життя. Вони спілкуються з дітьми, а дітьми спілкуються з ними, а не просто мовчать та слухають, - розповідає Катерина Шнейдер. – Зараз, у такий складний час, ми маємо бути для дітей більше як вихователі, вчителі, друзі, другі батьки. Наше завдання – забезпечити безпеку дітей, вберегти їх від протиправних дій та виховати законослухняних громадян.

Наразі поліцейські й самі вчаться, аби вміти робити все можливе, щоб допомогти малечі. Так, оператори колл-центру 102 поліції Донеччини проходять спеціальні тренінги, аби втримувати дитину, яка телефонує на 102, на лінії доти, поки не прибуде допомога. І такі заняття вже дають позитивні результати.
17:31 28.05.2020
Оперативники Донеччини затримали маріупольця, який 5 років перебував у міжнародному розшуку за вчинення тяжкого злочину
16:05 28.05.2020
Добропільські поліцейські затримали наркозбувача
15:44 28.05.2020
Слов’янські поліцейські знищили близько 30 кілограмів наркотиків, вилучених під час оперативних та слідчих заходів
15:32 28.05.2020
Поліцейські Мар’їнки притягують до відповідальності громадянина за незаконний вилов раків
14:12 28.05.2020
«Квартира зачинена зсередини, боюсь з сином щось сталося». У Маріуполі поліцейські допомогли матері підлітка
13:12 28.05.2020
На Донеччині поліцейські затримали трьох осіб за вчинення розбійних нападів
12:38 28.05.2020
Поліцейські Краматорська перевіряють обставини ДТП з трьома постраждалими
17:38 27.05.2020
У Краматорську поліцейські затримали підозрюваного в скоєнні грабежу
16:30 27.05.2020
З початку року поліцейські Донеччини розшукали 202 зниклих дітей
14:03 27.05.2020
Поліцейські Маріуполя притягують до відповідальності матір, яка заради горілки знехтувала дітьми