Маріупольський центр первинної професійної підготовки «Академія поліції» Донецького юридичного інституту МВС України: віхи становлення та розвитку навчального закладу за 60-річну історію діяльності

19.06.2017 в 11:15

Історія заснування навчального закладу починається з 1957 року. 17 червня 1957 року наказом Міністра внутрішніх справ УРСР № 0139 на базі обласних курсів навчання молодих працівників міліції в Сталінській області було створено учбовий пункт міліції УВС Сталінської області, де проходили початкову підготовку молоді працівники патрульно-постової служби міліції з усіх областей України. На початку січня 1958 року учбовий пункт міліції було 24 особи, а змінного – до 150 осіб. У першій половині 1959 року учбовий пункт було перейменовано в міжобласний учбовий пункт міліції УВС Сталінської області. На навчання направлялися вперше прийняті працівники міліції з Миколаївської, Запорізької, Херсонської, Дніпропетровської, Донецької, Луганської, Харківської,Сумської, Полтавської, Чернігівської, Миколаївської областей України, а також з Донецької, Південної, Південно-Західної та Придніпровської залізниць. У 1970 році міжобласний учбовий пункт було перетворено у Маріупольську міжобласну школу молодшого та середнього начальницького складу міліції УВС Донецької області зі штатом у 28 працівників та наповнюваністю 270 курсантів. 04 лютого 1974 року школу було передислоковано у сучасну будівлю за адресою: просп. Будівельників, 145. За дуже короткий час було побудовано та введено в дію 14 навчальних кабінетів, 2 стрілецьких тири, в тому числі 100-метровий, стройовий плац, стадіон, 3 спортивні зали, бібліотеку та багато інших допоміжних приміщень. Штатну чисельність було збільшено до 41 працівника, а наповнюваність – до 500-600 курсантів. На початку 1980 року за завданням керівництва УВС Донецької області командно-викладацьким складом школи було розроблено програму навчання працівників патрульно-постової служби міліції для забезпечення охорони громадського порядку при проведенні міжнародних Олімпійських ігор в Москві, Ленінграді та Києві.


У жовтні 1984 року Маріупольська міжобласна школа підготовки молодшого і середнього начальницького складу була реорганізована в учбовий центр УВС Донецького облвиконкому, а 16 березня 1992 року наказом МВС України № 148 підрозділ було реорганізовано і він отримав нову назву – Маріупольське училище професійної підготовки працівників міліції УМВС України в Донецькій області. В училищі проходили початкову підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації особи рядового, молодшого і середнього начальницького складу підрозділів патрульної служби, дільничних інспекторів міліції та їх помічників, міліціонерів та фельдшерів ізоляторів тимчасового утримання, міліціонерів та міліціонерів–водіїв служби забезпечення, операторів «02», міліціонерів з охорони адмінбудівель, молодших інспекторів режимно-секретних секторів, помічників слідчих, помічників оперуповноважених карного розшуку, державної служби боротьби з економічними злочинами, помічників чергових з обробки інформації на ЕОМ, середнього начальницького складу служб, не пов’язаних з охороною громадського порядку.


З 1997 року в училищі розпочалася підготовка міліціонерів для підрозділів державної автомобільної інспекції. З 1998 року навчання в училищі здійснювалося за новою, так названою модульною програмою, відмінність якої від існуючих раніше полягала в її прикладній спрямованості, тобто менше загальних наукових викладок, академічних теорій, а більше навичок у практичному використанні основ правових знань, тактико-спеціальної підготовки, криміналістики, спецтехніки тощо. У зв’язку із реформуванням правоохоронної системи держави 24 листопада 2015 року Маріупольське училище ПППМ ГУМВС України в Донецькій області було ліквідовано (наказ МВС України № 1476), а 21 грудня того ж року на його базі створено Маріупольський навчальний центр підготовки поліцейських зі статусом державної установи Національної поліції України.

Наказом Національної поліції України № 187 від 21.12.2015 року також затверджено Положення про державну установу «Маріупольський навчальний центр підготовки поліцейських». Штатна чисельність працівників центру складала 75 осіб, разова наповнюваність – 300 осіб перемінного складу. Протягом 2015-2017 років на базі Маріупольського НЦПП проходили первинну підготовку поліцейські патрульної поліції, поліцейські з числа молодшого складу поліції.

За часи свого існування Маріупольським НЦПП підготовлено Лещищак Стефан Михайлович.

У цей знаковий для «Академії поліції» день хочеться згадати і тих, хто стояв у витоків навчального закладу, без кого його успішне сьогодення було б не можливе. Це сильні і досвідчені лідери, які на превеликий жаль відійшли у вічність: перший начальник навчального закладу – підполковник міліції Шостак Семен Петрович (1957 – 1958), майор міліції Чуркін Павло Федорович (1958 – 1960), полковник внутрішньої служби Чекін Василь Артемович (1960), майор міліції Чащин Микола Миколайович (1961 – 1967), майор міліції Щасливий Анатолій Іванович (1967 – 1969), майор міліції Король Євгеній Іванович, (1969 – 1975), який стояв на чолі закладу під час будівництва та переїзду до сучасної будівлі, підполковник міліції Путко Микола Іванович (1975 – 1976), полковник міліції Мацегора Микола Дмитрович (1994 – 2005). Вони лишили по собі чимало благородних справ, результатам плідної праці яких ми завдячуємо сьогодні. Світла і вічна пам’ять їм…

На щастя, поряд з нами полковник міліції Гребенюк Анатолій Павлович (1976 – 1990), полковник міліції Зозуля Олександр Михайлович (1990 – 1994), який перейшов на керівну посаду до навчального закладу після роботи головою міського виконкому, полковник міліції Дранович Сергій Олександрович (2006 – 2013), підполковник поліції Кульчицький Вадим Вікторович (2014 – по теперішній час).

Сьогодні навчальний заклад створює нову главу успіху, пише свою новітню історію успіху та славетних здобутків. Крокуючи в ногу з часом, втілюючи у життя реформи, які дієво сприяють підготовці кадрів нової генерації для Національної поліції, для яких «Служити та захищати» - не просто гучний лозунг, а життєве кредо.Так, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31. 03. 2017 року № 283 «Про організаційно-штатні зміни у вищих навчальних закладах МВС» створено Маріупольський центр первинної професійної підготовки «Академія поліції» Донецького юридичного інституту МВС України. Основними завданнями центру є забезпечення організації відповідної спеціальної підготовки поліцейських вперше прийнятих на службу до поліції, підвищення кваліфікації і перепідготовки молодшого складу поліції, а також проведення окремих форм службової підготовки поліцейських. Штатна чисельність Академії поліції складає 92 особи. Для проведення занять зі слухачами в Академії функціонує 14 спеціалізованих навчальних класів, які відремонтовані, обладнані новими та відремонтованими меблями, кондиціонерами, частково пластиковими вікнами, технічними засобами навчання (телевізорами, DVD-програвачами), навчальними дошками. У деяких використовуються мультимедійні проектори (5 одиниць), ноутбуки (3 одиниці), фліпчарт, переносні екрани. Для практичних занять є 7 спеціалізованих навчальних полігонів, обладнаний комп’ютерний клас з підключенням до мережі Інтернет з 24 ноутбуками.У спально-побутових корпусах Академії розташований гуртожиток, який складається з 32 приміщень на 300 спальних місць (в один ярус). З метою забезпечення побутових потреб перемінного складу в адміністративному корпусі Академії функціонує їдальня для слухачів на 270 осіб. В Академії поліції є в наявності учбова чергова частина, яка обладнана кімнатою для зберігання зброї, боєприпасів та спеціальних засобів. Уприміщенні та на подвір’ї працює система відеоспостереження. Службу несуть 3 інспектори-чергові, помічники призначаються з числа слухачів.

На теперішній час у Маріупольському центрі первинної професійної підготовки «Академія поліції» Донецького юридичного інституту МВС України проходять первинну підготовку понад 200 майбутніх поліцейських, які продовжать свою службу у підрозділах кримінальної поліції, превентивних підрозділах та на посадах молодшого складу поліції Донеччини, Луганщини та Національної поліції України. Разом з тим кожні два тижні курси підвищення кваліфікації проходять по 25 діючих поліцейських Донеччини.

Уже у вересні цього року у стінах новоствореної «Академії поліції» Донецьким юридичним інститутом заплановано розпочати підготовку майбутніх офіцерів Національної поліції.

Як зазначає ректор Донецького юридичного інституту, професор Віктор Миколайович: «Повернення інституту на рідну Донеччину хоч і часткове, проте є добрим знаком на майбутнє, запевнивши усіх присутніх, що це – нова сторінка в історії вишу та Центру, у яких планується і надалі здійснювати первинну професійну підготовка та підвищення кваліфікації поліцейських, стане лише початком спільної справи у формуванні висококваліфікованих працівників Національної поліції».

Маріупольський центр первинної професійної підготовки «Академія поліції» Донецького юридичного інституту МВС України, маючи багаторічну історію, займає гідне місце серед установ, що забезпечують навчання правоохоронців для підрозділів Національної поліції України, та сьогодні, 17 червня 2017 року, відзначає свій 60-річний ювілей.

Запрошуємо усіх бажаючись долучитися до урочистих заходів з нагоди 60-ої річниці з Дня створення навчального закладу, які проходитимуть 23 червня.

15:38 18.06.2018
Поліція Торецька затримала чоловіка, який ледь не вбив неповнолітню дівчинку
15:17 18.06.2018
У Покровську підліток, захищаючи матір, мало не вбив її співмешканця
15:13 18.06.2018
У Лиманському районі потонув чоловік
15:02 18.06.2018
На Донеччині відзначили дільничних офіцерів поліції
13:51 18.06.2018
Поліцейським Бахмута здався бойовик з окупованої території
12:42 18.06.2018
«Коли підлітки підходять порадитися, відчуваю, що роблю щось важливе в своєму житті», - дільничний офіцер Сергій Максименко
10:51 17.06.2018
Поліцейські Бахмута затримали жінку, яка ледь не позбавила життя свого співмешканця
10:29 17.06.2018
Свято визволення Маріуполя пройшло без порушень громадського порядку
18:27 16.06.2018
Поліція розпочала розслідування за фактом вибуху у багатоповерховому будинку в Мирнограді
18:06 16.06.2018
В Маріуполі поліцейські-переселенці отримали соціальне житло